• header0.png
  • header2.png
  • header3.png
  • header4.png
  • header5.png
  • header6.png
  • header7.png
  • header8.png

 

 

Propozycje Zabaw i Konkursów Weselnych

 

(1).Zabawa chłopiec czy dziewczynka:(oczepiny)

W zabawie bierze udział Para Młoda, która siada do siebie placami na krzesełkach, w tym czasie DJ przygrywa krótkie melodie. Na znak wodzireja lub po zakończeniu utworu Nowożeńcy odwracają się do siebie, jeżeli obydwoje obejrzą się w tą samą stronę to znaczy że będzie chłopiec jeśli w przeciwne to dziewczynka. Zabawa powtarzana jest tyle razy ile dzieci chce mieć Para Młoda.

(2).Poznajmy się(oczepiny)

Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje para młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku a pan młody (z zawiązanymi oczami) ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie.

Zabawę powtarza się aż do rozpoznania osoby szukanej

Po odnalezieniu Panny młodej role się zamieniają Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos.

(3).Kuszenie Adama

Do zabawy potrzebne jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka. Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, a Panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk.

(4).Buciki(oczepiny)

Goście zabierają buty Parze młodej podczas zdejmowania welonu i muchy. Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie bucików małżonki i swoich, alkoholem. Często do tej sytuacji można usłyszeć przygrywki DJ'a w stylu: "Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki”

(5).Taniec z marynarkami

Wybieramy 5 par (może być więcej). Podstawą tego konkursu jest to, że panowie muszą mieć założone marynarki.  Konkurs polega na tym, że mężczyzna i kobieta tańczą w parze przy muzyce, w momencie  kiedy orkiestra przestanie grać, partnerzy muszą wymienić się marynarką (mężczyzna przekazuje marynarkę kobiecie). Ostatnia para odpada. Następnie DJ zaczyna ponownie grać, i tak samo w momencie, kiedy przerwą muzykę partnerka przekazuje marynarkę partnerowi. Oczywiście ostatnia para odpada. Wygrywa para,  która zostanie ostatnia na parkiecie.

Konkurs ten można urozmaicić, można na przykład kazać osobie,  która ubiera marynarkę zapiąć jeden guzik, można kazać za każdą zmianą marynarki polecić, aby marynarkę odwracać raz na lewą stronę raz na prawą lub przód na tył itp.

(6).Krzesełka

Wybieramy kilka osób. Na środku sali ustawiamy krzesełka w okrąg, siedzeniami na zewnątrz. Należy pamiętać, że krzesełek musi być o jedno mniej niż jest osób chętnych do zabawy.

Zabawa polega na tym, że w takt muzyki granej przez zespół, wszyscy biorący udział w zabawie tańczą na około krzesełek. W momencie, kiedy orkiestra przerwie muzykę, wszyscy tańczący próbują zająć miejsce na krzesełku. Osoba,  która nie usiadła odpada. Należy wtedy zabrać jedno krzesło z okręgu (zawsze trzeba pamiętać o tym, że krzesełek musi być o jedno mniej, jak ilość osób biorących w danej chwili w zabawie). Zabawę kontynuujemy dotąd, aż odpadnie ostatnia osoba, która nie będzie mogła zająć miejsca na krzesełku.

Wygrywa osoba, która jako ostatnia usiadła na ostatnim krześle.

Wersja dla pań. Panie chodzą w kółko w rytm muzyki a kiedy muzyka ucichnie zespół rzuca rozkaz co mają zdobyć od pozostałych gości (prawy męski but, krawat, damski szal itp.) Za każdym razem ta, która nie zdąży przynieść fanta i usiąść na krzesełku odpada. .

(7).Kareta

Uczestnicy zabawy siadają w kolejności: na przodzie: 2 konie obok siebie, woźnica,  2 koła, król, obok królowej, dwa koła tylne.

Na początku prowadzący rozdaje kieliszki, objaśnia zasady i tłumaczy każdemu kim jest. Czyta historię, która jest poniżej. Na dźwięk odpowiedniego słowa, osoba, której dana funkcja jest przypisana musi wstać i obejść dookoła krzesło. Jeśli tego nie zrobi – pije „karniaka”.

A o to przykładowe opowiadanie:

Dawno, dawno temu żył sobie Król i Królowa.

”Król i Królowa ze swoim Królem bardzo lubili jeździć swoją karetą.

Kareta miała 4 koła: prawe przednie, lewe tylne, lewe przednie i prawe tylne.

Lewy koń był biały, a prawy koń był czarny.

Pewnego dnia Królowa rzekła do swego Króla:

Królu mój, Królu mój wspaniały, Drogi Królu, powiedz woźnicy żeby przygotował konie i sprawdził  koła, bo na ostatnim spacerze był problem z prawym tylnym kołem.

Woźnica zaprzągł konie i karetę.

Sprawdził prawe tylne koło, rzucił okiem na lewe przednie koło, potem rzekł do Króla:

Królu mój, nasz wspaniały Królu, najukochańszy Królu, kareta i konie są gotowe.

Królowa z Królem wsiedli do karety i pojechali na piękną łąkę.

W pewnym momencie Królowa rzekła do Króla:

Usiądź sobie Królu, kochany Królu, mój ty najukochańszy Królu. Powiedz woźnicy by nakarmił oba konie i przygotował karetę na następny dzień abyśmy mogli wybrać się jeszcze raz sami.

Król rzekł do Królowej: Królowo moja, moja kochana Królowo, Kocham Cię moja Królowo i dał jej słodkiego całusa”.

(8).Konkurs tańca

Do konkursu staje kilka par. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie.

W zależności od wersji tej zabawy może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową:

- w wersji siłowej wodzirej zmusza partnerów do coraz trudniejszych figur, np.: z partnerką na rękach, w przysiadzie, itp.

- w wersji zręcznościowe tańczącym daje się np. balon, który umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących. Para, która zgubi balon odpada. Aby utrudnić konkurencje, pary tańczą na gazecie, która po każdym tańcu jest składana na pół.

(9).Pociąg

Zabawa organizowana jest z reguły tuż przed oczepinami lub w trakcie zabawy weselnej. Do zabawy należy zebrać maksymalną ilość osób, które ustawiają się jedna za drugą "w wagoniki" następnie do muzyki jedzie pociąg z daleka, zaczyna się taniec. Wodzirej, co jakiś czas przerywa taniec i oznajmia, do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym kraju obowiązkowo należy odtańczyć taniec narodowy, np: we Francji Kankana, w Rosji Kazaczoka, w Wiedniu Walca itd. ilość krajów i utworów, zależy tylko od wytrzymałości gości.

(10).Podziękowanie dla rodziców

Na wielu weselach, Para Młoda pragnie podziękować swoim rodzicom, za trud wychowania i za przygotowanie wesela. Państwo Młodzi wręczają kwiaty, wszyscy śpiewają sto lat... Aby bardziej uszlachetnić tą szczególną chwilę, rodzice razem z Parą Młodą mogą zatańczyć wspólny taniec np.: do piosenki "Cudownych rodziców mam".

(11).Zabawa dla hazardzistów

Zabawa polega na tym, ze prowadzący proponuje dwóm chętnym grę o 100zł. Stawia na środku sali krzesło, na krześle kładzie banknot i na próbę mają go przedmuchać w tym samym momencie na stronę przeciwnika. Kto przedmucha, banknot jego. Ale jak wspomniałem to była próba i dopiero teraz mogą wygrać te pieniądze, teraz zawiązuje się im oczy i gdy klęczą znowu przed krzesłem gotowi do dmuchania, zabiera się banknot i stawia talerz z mąką. Na hasło start dmuchają co sił nie wiedząc, że są juz cali w mące.

(12).Orientacja

Zgłasza się na ochotnika czterech panów. Ustawia się 4 krzesła oparciami do siebie, tak żeby oparcia tworzyły kwadrat. Każdy z Panów siada na krześle. Zdejmuje marynarkę i wiesza ją na oparciu. Orkiestra prosi, żeby panowie przeszli o dwa krzesła w prawo. Siadają, zdejmują krawat i wkładają do kieszonki marynarki (wiadomo, że nie własnej). Następnie przesuwają się o trzy krzesła w lewo, tam zdejmują but i zostawiają go obok krzesła. Dalej o 6 krzeseł w prawo i tam zostawiają w bucie skarpetkę. Potem jeszcze robie ze dwa niepełne okrążenia. Który pierwszy się ubierze wygrywa butelkę.

(13) Test Zgodności

Sadzamy Parę Młodą na krzesełkach tyłem do siebie tak, aby się nie widzieli i nie mogli się ze sobą komunikować.

Każda z osób bierze jednego swojego buta i drugiego współmałżonka. DJ zadaje pytania a Para Młoda odpowiada

na pytania podnosząc buta

 lista pytań (oczywiście pytania można zmienić :)

-kto pierwszy powiedział "kocham cię?"

-kto lepiej prowadzi samochód?

-kto będzie trzymał kasę?

-kto ma fajniejszych teściów?

-kto pierwszy zasypia w łóżku?

-kto pierwszy nawiązał znajomość?

-kto będzie zmywał po posiłkach?

-kto będzie rządził w sypialni?

-kto się oświadczył?

itp. do ustalenia.....

(14) Taniec z Gwiazdami

Ogłaszamy konkurs siłowy i wybieramy około 10 Panów, jeżeli mamy już 10 śmiałków to ogłaszamy że mamy małą zmianę

planów że teraz odbędzie się konkurs Taniec z Gwiazdami. Dobieramy Panów w pary.

Objaśniamy zasady konkursu że panowie muszą tańczyć jak im się zagra :) czyli na początek jezioro łabędzie, jakieś wolne, rock and roll itp.

Para Młoda oczywiście wybiera zwycięską parę która najlepiej zatańczy wszystkie tańce.